basarihikayesi-eswekha-salem-miladLibya’lı Eswekha Milad Salem, 2 yıldır karaciğerinde büyüyen bir kitle ile mücadele ediyordu. Ülkedeki iç savaş yüzünden doktora gidemediği ve tedavi olamadığı için karaciğerindeki kitle giderek büyüdü. Türkiye’ye geldiğinde karaciğeri 5 kiloya ulaşan Eswekha, Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat tarafından yapılan karaciğer nakli ile yeniden sağlıklı bir yaşama tekrar kavuştu.

Annesinden aldığı karaciğer ile hayata dönen 18 yaşındaki Eswekha Milad Salem, ülkesindeki karışıklık nedeni ile sokağa çıkamadığı için doktora bile gidemediğini belirterek yaşadığı sıkıntılı günleri şu sözlerle anlattı:

“Ülkemdeki iç savaş beni uzaktan uzağa öldürüyordu”

2 yıl önce bir anda vücudumda şişkinlik hissetmeye başladım. Libya’da doktora başvurduğumda kist olduğu söylendi ve bu nedenle bir operasyon geçirdim. Daha sonra ülkenin karışık durumu sebebi ile evden çıkamaz duruma geldik. Ben iyileştiğimi düşünürken karnımdaki şişkinlik giderek artıyordu; ancak hiçbir ağrım olmadığı için başta kilo alıyorum diye düşündüm.

“Hastalığı bilmediğim için korkmadım”

Libya’daki sağlık komitesi “sağlık problemin karaciğerinde nakil olman gerekli, Türkiye’ye gitmen lazım” dedi. Açıkçası bu hastalık nedir, nasıl tedavi edilir hiç bilmediğim için korkmadım. Hastaneye geldiğimde 59 kiloydum, vücudumdan 5 kg bir kitle çıkarıldı ve annemden alınan sağlıklı karaciğer nakil edildi. Annem hiç düşünmeden verici oldu. Zaten annem de babam da bizlerin okuması için mücadele ediyor. Şu an sağlığıma kavuştum ve okumam için önümde hiçbir engel yok. Mühendis olarak onları gururlandıracağım.

Kızına ikinci kez hayat veren Nafa Raja Salem

“Türkiye’ye geldikleri ve kızının hayatını kurtardığı için çok mutluyum”

Kızım gözümün önünde değişiyordu, karnı giderek büyüyordu ve ben hiçbir şey yapamıyordum. Okula giderken üzerine giyecek bir kıyafet bulamıyordu. Savaş çıkınca evden çıkamamak psikolojimizi daha çok bozmuştu. Daha sonra Libya Sağlık Komitesi’ne başvurup bekledik. Bize bu operasyon için Türkiye’nin doğru adres olduğunu söylediler. Libya’da yapılan testlerde eşimin verici olabileceği söylenmişti. Ben de kızımın yanında refakatçi olarak geldim. Ama eşimin karaciğerinin uyum sağlamadığı ortaya çıkınca hemen ben verici oldum. Bir an bile düşünmedim ve korkmadım. Tek düşüncem kızımı kaybetme korkusuydu, ameliyata girerken bile onu düşündüm. İlk kez Türkiye’ye geliyoruz. Buraya gezmek için gelmeyi hayal ederdik; ama sağlık için geldik ve gerçekten çok mutluyuz. Ne olursa olsun ülkemize güzel anılarla dönüyoruz.

Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, Libyalı hastaya uygulanan operasyonun detayları hakkında şu bilgileri verdi:

Hastamız bize başvurduğunda karnında oldukça büyük bir şişlik vardı. Yaptığımız muayenelerde karın bölgesinin tümünü dolduran bir kitle vardı ve bu kitle karaciğere aitti. Patalojik incelmeler sonucunda “hepatik adenom” tanısı konuldu. Normal karaciğer dokusu kalmamıştı. Kimi vakalarda bu oluşum küçüktür ve cerrahi ile kitle çıkarılır; ama Eswekha’da oldukça büyümüştü ve adenomun alınması sonucunda kalan karaciğer ona yeterli olmayacaktı. Bunun için en doğrusu, karaciğer nakli olmasıydı. Annesinden alınan karaciğer ile canlıdan canlıya karaciğer naklini gerçekleştirdik. Normal bir karaciğer 1.3, 1.4 kg’ dır. Eswekha’nın karaciğeri ise 5 kg olmuştu. Karaciğerde kitlelerine (dev hepatik adenom); metabolik hastalıklar, hormon ilaçları gibi bir takım ilaçlar sebep olmaktadır. Şu an nakli gerçekleştirdik hem Eswekha hem de annesi sağlıklı olarak günlük yaşamlarına dönebilecekler.