Bir mantar bile öldürür

SONY DSCOrmanlık alandan topladıkları mantarı yiyerek zehirlenen 2 arkadaştan biri olan 23 yaşındaki Adnan Kahveci karaciğer yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Karaciğeri iflas ettiği için ölümle burun buruna kalan 42 yaşındaki Doğan Yendekoğlu’nun hayatını ise 16 yıllık eşi Gülbahar Yendekoğlu karaciğerini vererek kurtardı.

ORMANLIK ALANDAN TOPLADILAR

İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için inşaatı devam eden Melen projesinin Ömerli kısmında çalışan Doğan Yendeklioğlu ile Adnan Kahveci 18 Ekim’de ormanlık alandan mantar topladı. Yaktıkları ateşte topladıkları mantarları pişirip yiyen iki arkadaş akşam saatlerinde fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Mantardan zehirlendikleri tespit edilen iki arkadaş hemen çok kapsamlı Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Durumları kötüye giden iki arkadaşın yedikleri mantar nedeniyle karaciğerlerinin etkilendiği belirlendi.

NIŞANLISIYLA DÜĞÜN HAZIRLIĞI YAPIYORDU

Ormandan bilinçsizce topladıkları mantarı yiyerek zehirlenen ve karaciğerleri iflas eden iki arkadaşın durumlarının sürekli kötüye gittiğini gören doktorları tek kurtuluşlarının karaciğer nakli olduğunu söylediler. Askerden yeni dönen ve nişanlısı ile birlikte düğün hazırlıkları yapan 23 yaşındaki Adnan Kahveci’nin yakınları karaciğerlerini verebilmek için tetkik yaptırmaya başladı. Ancak hiçbirinin dokusu uygun görülmedi. Canlı vericiden uygun karaciğer bulunamayınca Adnan Kahveci için Sağlık Bakanlığı’na kadavradan karaciğer başvurusu yapıldı. Fazla mantar yediği için karaciğeri tamamen iflas eden Kahveci, kadavra karaciğer beklenirken hayatını kaybetti.

16 YILLIK EŞİ HAYATINI KURTARDI

Tek kurtuluşunun karaciğer nakli olduğu belirtilen Doğan Yendekoğlu’nun 16 yıllık eşi Gülbahar Yendekoğlu, hemen gönüllü verici oldu. İstanbul Ataşehir Memorial Hastanesi’ne sevk edilen Doğan Yendekoğlu’na karaciğer nakli yapılması için çalışmalar başladı. Yapılan tetkiklerde gönüllü verici olan eşi Gülbahar Yendekoğlu’nun dokularının uygun olduğu belirlendi. Mantar zehirlenmesi nedeniyle karaciğeri tamamen iflas eden Doğan Yendekoğlu ve eşi Gülbahar Yendekoğlu 27 Ekim’de Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli ve Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat ve ekibi tarafından ameliyata alındı. Yaklaşık 10 saat süren başarılı ameliyat ile üç çocuğunun annesi Gülbahar Yendekoğlu’ndan alınan karaciğer Doğan Yendekoğlu’na takıldı.

ARKADAŞLARIMIZIN HEPSİ ZEHİRLENEBİLİRDİ

Ormanlık alanda çok fazla mantar topladıklarını belirten Yendekoğlu “Yağmurların artması ile ormanlık alanda çok fazla çıkan mantarları bilinçsizce topladık. Ateş yakarak bir kısmını kendimiz yedik. Bir poşetten fazla mantarı da inşaata götürerek arkadaşlarımıza verecektik. Ancak o sırada saha sorumlumuz yanımıza geldi. Mantarları görür görmez zehirli olduğunu söyledi. O mantarları döktük ama bize bir şey olmayacağını düşünerek kendimizin yediğini söylemedik. Saha sorumlumuzun mantar konusunda bilinçli olması tüm inşaat çalışanlarını kurtardı. Bundan sonra ormandan toplanan mantarı da kültür mantarını da asla yemem evimize sokmam” dedi.

HERGÜN ELİNİ ÖPECEĞİM

Yağmurların artması ile ormanlık alanlarda çıkan mantarı bilinçsizce toplayıp yediklerini bu nedenle bir arkadaşını kaybettiğini kendisinin hayatını da eşinin kurtardığını belirten Doğan Yendekoğlu “16 yıllık eşim 3 değerli çocuğumuzu doğurdu. Senelerdir çocuklarımızın benim ve evimizin kahrını çekiyordu. Şimdi de kendi hayatını ortaya koyarak benim hayatımı kurtarmak için karaciğerini bana verdi. 16 yıldır kahrımızı çeken hayat arkadaşıma minnettardım şimdi ise bana annem gibi yeniden hayat verdiği için bir kere daha minnettar kaldım. Bana annemden sonra ikinci kez hayat veren eşimin her gün elini öpeceğim” dedi.

MANTARIN ÖLDÜRDÜĞÜNÜ YENİ ÖĞRENDİK

Eşinin zehirlenerek hastaneye kaldırıldığı bilgisini alır almaz Sakarya’da çocuklarını yakınlarına bırakıp İstanbul’a geldiğini belirten Gülbahar Yendekoğlu “Bir yaşındaki oğlumu ve diğer çocuklarımı yakınlarıma bırakarak gece saat 3’de İstanbul’a geldim. Eşimin mantar yiyerek zehirlendiğini söylediler. Midesinin yıkanarak tedavi edileceğini düşünüyordum. Ancak bir arkadaşının ölüğünü kendisinin de durumunun her dakika kötüye gittiğini görünce çok korkmaya başladım. Doktorlar mantar zehirlenmesinin eşimde karaciğer yetmezliğine neden olduğunu ve nakilden başka çare olmadığını söylediler. Ben de hiç düşünmeden çocuklarımın babasına karaciğerimi verdim. Bundan sonra asla mantar tüketmeyeceğiz. Tüketenlerin de bilinçli davranmasını tavsiye ediyorum” dedi.

BİR MANTAR BİLE ÖLDÜRÜR

Mantar zehirlenmesi nedeniyle karaciğer yetmezliği çeken Doğan Yendekoğlu’na eşinin karaciğerini başarılı bir ameliyat ile nakleden ekibin başında bulunan Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli ve Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, bilinçsiz tüketilen mantarın her insanı karaciğer yetmezliğine götüreceğini belirterek “Bahar aylarında yağmurların artması ile ormanlık alanlarda bol bol mantar yetişir. Mantar konusunda hiçbir bilgisi olmayan insanlar topladıkları mantarları yiyerek zehirlenebilirler. Bilinçsizce tüketilen tek bir mantar bile akut karaciğer yetmezliğine neden olarak ölüme götürebilir. Mantar yedikten sonra karın ağrısı, ishal, kusma yaşıyorsanız hemen bir hastaneye başvurulmalı. Bilinç kaybı yaşanmasına da neden olan mantar zehirlenmesinde tek kurtuluş yeni bir karaciğer takılmasıdır. Doğan Yendekoğlu bizim hastaneye getirildiğinde karaciğeri tamamen çalışmaz duruma gelmişti. Hemen eşinin karaciğerini kendisine naklettik. Başarılı bir ameliyat yapıldı. Kimsenin bilinçsizce mantar tüketmemesi gerekiyor” dedi.